POINT FIGHTING & LIGHT CONTACT FINALS
POINTS-FIGHTING
Kids Boys 12yrs
-25K
Gold – Nicholas Couture (CAN)
Silver – Justin Laforce (CAN)
Bronze – Johnathan Shadorsky (CAN)
Bronze – Kharsun Khamvongsa (CAN)
-30K
Gold – Odel Kamara (ENG)
Silver – Emerik Despotie (CAN)
Bronze – Aidan Hughes (ENG)
Bronze – Luca Nogz (GER)
-35K
Gold – Maaz Bin Saud (ENG)
Silver – Luke Smith (Rep of Ireland)
Bronze – Andrew Adams (USA)
Bronze – Graeme Agravin (USA)
-40K
Gold – Medrick Denis (CAN)
Silver - Dylan Garon (CAN)
Bronze – Jonathan Bailey (CAN)
Bronze – Nicholas Hoover (USA)
-45K
Gold – Reece Hood (ENG)
Silver - Ryan Grenfell (ENG)
Bronze – Michael Gibbs (USA)
Bronze – Justin Calhoun (USA)
-50K
Gold – Rain Fredericks (USA)
Silver - Luke Bonnelli (CAN)
Bronze – John Fetherston (Rep of Ireland)
Bronze – Jordan Sooley (CAN)
+50K
Gold – Vincent Johnson (USA)
Silver - Michael Smith (CAN)
Bronze – Timothy Dalrymple (USA)
Bronze – Tyler Green (CAN)
Kids Girls 12yrs
-25K
Gold – Rosalie Lavoie (CAN)
Silver - Becca Morison (CAN)
-30K
Gold – Shassen Dutton (ENG)
Silver - Joanie Marchand (CAN)
Bronze – Maya Johnson (USA)
Bronze – Alexandra Adams (USA)
-35K
Gold – Morgan Hudson (CAN)
Silver – Shannon Bacon (ENG)
Bronze – Morgan Ansell (ENG)
Bronze – Cassie McConachie (CAN)
-40K
Gold – Elizabeth Rouillard (CAN)
Silver - Jennifer Liu (CAN)
Bronze – Rhiannon Foote (CAN)
Bronze – Myah Walia (CAN)
-45K
Gold – Makayla Denommee (CAN)
Silver - Rosalie Martel (CAN)
Bronze – Cassyra Walia (CAN)
Bronze – Oceane Cote (CAN)
-50K
Gold – Michelle McConachie (CAN)
Silver – Jade Plante (CAN)
Bronze – Amy Wall (Rep of Ireland)
Bronze – Alexis McCreath Frangokis (CAN)
+50K
Gold – Abby McMann (CAN)
Silver - Gabrielle Kenney (CAN)
Bronze – Justine Plante (CAN)
Bronze – Courtney Newton (ENG)
Cadet Boys 13-15yrs
-45K
Gold – Nathan Weaver (USA)
Silver - Ben Clarke (CAN)
Bronze – Jaron Lorentz (CAN)
-50K
Gold – Nikolai Milanov (ENG)
Silver – Daniel Matveen
Bronze – Courtis Rapley (CAN)
Bronze – Sebastian Couture (CAN)
-55K
Gold – Jordan White (Rep of Ireland)
Silver – Chris Gorham (USA)
Bronze – Cam Cox (CAN)
Bronze – Alberto Caniglia (ITA)
-60K
Gold – Chance Zurub (USA)
Silver – Blake Fewster (CAN)
Bronze – Frederic Plourde (CAN)
Bronze – Volpato Giacomo (ITA)
-65K
Gold – Micah Williams (USA)
Silver - Alex McLeod (CAN)
Bronze – Carlos Najm (CAN)
Bronze – Cameron O’Shaughnessy (Rep of Ireland)
+65K
Gold – Jack Oliver (CAN)
Silver - Mitchell Triplett (CAN)
Bronze – Jeremy Francoeur (CAN)
Bronze – Horace Gene Morgan III (USA)
Cadet Girls 13-15yrs
-45K
Gold – Emily Mussio (CAN)
Silver - Brittany St Pierre (CAN)
Bronze – Layne Toth (USA)
Bronze – Shannon Priestley (ENG)
-50K
Gold – Rachel Young (CAN)
Silver - Ariana Mihon (CAN)
Bronze – Rebecca Knight (CAN)
Bronze – Brianna Ouellette (CAN)
-55K
Gold – Corina Balan (CAN)
Silver – Brianna Ray (USA)
Bronze – Jessica Jenkins (CAN)
Bronze – Elise Lariviere (CAN)
-60K
Gold – Hannah Husband (CAN)
Silver - Danielle McConnachie (CAN)
Bronze – Luna Mendy (ITA)
Bronze – Inass Telhouni (CAN)
+60K
Gold – Jessica Ticehurst (CAN)
Silver - Mollie Walden (ENG)
Bronze – Alexandra Ray (CAN)
Bronze – Jessica Grant (Rep of Ireland)
Junior Boys 16-17yrs
-55K
Gold – Thomas Wilson (ENG) v
Silver - Dwight Bargainer (USA)
Bronze – Alex Hardy (USA)
Bronze – Carl Lam (CAN)
-60K
Gold – Dakota Krol (USA)
Silver – David Wogan (Rep of Ireland)
Bronze – Danick Leclerc (CAN)
Bronze – David Jorna (CAN)
-65K
Gold – Noah Paciacco (CAN)
Silver – Darryl Gallagher (ENG)
Bronze – Ellis Waugh (ENG)
Bronze – Todd Williams (ENG)
-70K
Gold – Jayson Rene (CAN)
Silver - Andrew O’Duden (USA)
Bronze – James O’Duden (USA)
Bronze – Harris Edwards (USA)
+70K
Gold – Adam Miller (CAN)
Silver - Ismail Qureshi (N.I.)
Bronze – Jeremy Lussier (CAN)
Bronze – Jack Langan (ENG)
Junior Girls 16-17yrs
-55K
Gold – Amelie Chatelaiu (CAN)
Silver – Tressa Young (CAN)
Bronze – Shawna Fitzsimons (Rep of Ireland)
Bronze – Larissa Ide (CAN)
-60K
Gold – Alysha Morrison (CAN)
Silver – Isabelle Rousseau (CAN)
Bronze – Melodie Francoeur (CAN)
Bronze – Laura Gunther (GER)
-65K.
Gold – Charlotte Fagg (ENG)
Silver - Megan Wheatley (CAN)
Bronze – Lara Desrochers (CAN)
Bronze – Sophie Collinson (ENG)
+65K
Gold – Jordan Ferguson (CAN)
Silver – Megan Rogers (Rep of Ireland)
Bronze – Jessica Vass (CAN)
Bronze – Nicole Barrett (Rep of Ireland)
Men
-60K
Gold – Domenic Aversa (CAN)
Silver - Doug Klatskin (CAN)
Bronze – Ryan Newton (ENG)
-65K
Gold – Robbie Lavoie (CAN)
Silver - Danny Croteau (CAN)
Bronze – Carl Trepanier (CAN)
Bronze – Declan Bailey (ENG)
-70K
Gold – Fortunato Aversa (CAN)
Silver - Cody Diesbourg (CAN)
Bronze – Marco Andrisevich (CAN)
Bronze – Kevin Williams (ENG)
-75K
Gold – Gordon Burcham (ENG)
Silver - Alex Barrowman (ENG)
Bronze – Sebastian Dupuis (CAN)
Bronze – Jason Brown (CAN)
-80K
Gold – Peter Davenport (USA)
Silver - Samuel Gagnon (CAN)
Bronze – Troy Binns (USA)
Bronze – Marco Broccoli (ENG)
-85K
Gold – Marcus Lewis (ENG)
Silver - Craig O’Shaughnessy (Rep of Ireland)
Bronze – Gabriel Dubois (CAN)
Bronze – Richard Plowden (USA)
-90K
Gold – Jadi Tention (USA)
Silver - Ross Levine (USA)
Bronze – Tommy Leblanc (CAN)
Bronze – Alexandre Baril (CAN)
+90K
Gold – Willie Brown (USA)
Silver – Justin Jones (USA)
Bronze – Edward Okafor (USA)
Bronze – Fabio Panizolla (ITA)
Women
-50K
Gold – Karolyn Bedard (CAN)
Silver – Cayce Waldren (Rep of Ireland)
Bronze – Liza Ramos (CAN)
Bronze – Chloe Love (ENG)
-55K
Gold – Gina Thornton (USA)
Silver - Dinora Dwaretti (ITA)
Bronze – Catherine Brady (Rep of Ireland)
Bronze – Fiona Fleming (N.I.)
-60K
Gold – Danielle Gorrell (CAN)
Silver - Marie Julie Cote (CAN)
Bronze – Elizabeth Blouin Rondeau (CAN)
Bronze – Andrea Carey (CAN)
-65K
Gold – Morgan Plowden (USA)
Silver - Elyse Gorrell (CAN)
Bronze – Katie Grant (ENG)
Bronze – Connie Baker (CAN)
-70K
Gold – Kelsey Aidan-Friedlander (CAN)
Silver - Rebecca Shaffer (CAN)
Bronze – Chenoa Cassidy-Matthews (CAN)
Bronze – Claire Cocozza (CAN)
+70K
Gold – Sha-Kai Springer (USA)
Silver – Kris Pilgrim (USA)
Bronze – Yannie Tremblay (CAN)
Bronze – Kelly Boden (ENG)
Men +35yrs
-75K
Gold – Domenic Aversa (CAN)
Silver - Eric Langois (CAN)
Bronze – Askia Allison (USA)
Bronze – Patrick Houde (CAN)
-85K
Gold – Fortunato Aversa (CAN)
Silver - Akin Williams (USA)
Bronze – Richard Allsop (ENG)
Bronze – Wayne Thompson (CAN)
+85K
Gold – El Java Abu Qadir (USA)
Silver - Bernard Frost (USA)
Bronze – Darren Baker (ENG)
Bronze – Eric Despatie (CAN)
Women +35yrs
-60K
Gold – Caroline Benoit (CAN)
Silver – Helene Bienvenue (CAN)
+60K
Gold – Connie Baker (CAN)
Silver - Kris Pilgrim (USA)
Bronze – Susan Wackett (USA)
Men +42yrs
-75K
Gold – Charles Rice (USA)
Silver – Al Triplett (CAN)
Bronze – Martin Pothier (CAN)
-85K
Gold – Stephane Dube (CAN)
Silver - Yusuf Saleh (ENG)
Bronze – Scott Wrenn (USA)
Bronze – Terry Thomson (CAN)
+85K
Gold – Bernard Frost (USA)
Silver - Marlon Boswell (USA)
Bronze – Rodney Bailey (USA)
Bronze – Richard Goodridge (CAN)
Women +42yrs
-60K
Gold –Dianne Dowling (CAN)
Silver - Edith Haemmerli (CAN)
Bronze – Paula Breen (ENG)
Bronze – Heather Liabotis (CAN)
+60K
Gold – Kris Pilgrim (USA)
Silver – Alison Ferguson (CAN)
Bronze – Linda Rinella (CAN)
Bronze – Marianne Paciocco (CAN)
Men +48yrs
-75K
Gold – Charles Rice (USA)
Silver – Harris A Edwards (USA)
Bronze – Andre Poisson (CAN)
Bronze – Abdul Aziz (CAN)
-85K
Gold – John C. Allison (USA)
Silver – Chris Chastain (USA)
Bronze – Camille Lavellee (CAN)
Bronze – John Lyons (USA)
+85K
Gold – Bernard Frost (USA)
Silver - Trevor Felix (ENG)
Bronze – Jacques Deschuymer (CAN)
Bronze – Pierre Scanzano (CAN)
LIGHT-CONTACT
Kids Boys 12yrs
-25K
Gold – Nasim Faras Lahrizi (USA)
Silver - Jackson Pett (USA)
Bronze – Nicholas Couture (CAN)
Bronze – Brody Erikson (USA)
-30K
Gold – Odel Kamara (ENG)
Silver - Harry Hart (ENG)
Bronze – Nick Nowakowski (USA)
Bronze – Kyle A Hoover-Reoyo (CAN)
-35K
Gold – Maaz Bin Saud (ENG)
Silver - Luke Smith (Rep of Ireland)
Bronze – Andrew Powell (CAN)
Bronze – Graeme Angronin (USA)
-40K
Gold – Leon Jud (GER)
Silver – Medrick Denis (CAN)
Bronze – Nicholas Hoover (USA)
Bronze – Yaseen Muhammed (CAN)
-45K
Gold – Michael Gibbs (USA)
Silver – Isaiah Cole (CAN)
Bronze – Shay Lowry (Rep of Ireland)
Bronze – Ryan Grenfell (ENG)
-50K
Gold – Rain Fredericks (USA)
Silver – John Fetherston (Rep of Ireland)
Bronze – Nate Pabst (USA)
+50K
Gold – Vincent Johnson (USA)
Silver – Tyler Greer (CAN)
Bronze – Gorin Hinic (CAN)
Bronze – Timothy Dalrymple (USA)
Kids Girls 12yrs
-25K
Gold – Rosalie Lavoie (CAN)
Silver - Becca Morison (CAN)
-30K
Gold – Shassen Dutton (ENG)
Silver – Sophie Earls (Rep of Ireland)
Bronze – Alexandra Adams (USA)
Bronze – Dominika Folta (CAN)
-35K
Gold – Olivia Ivins (CAN)
Silver - Shannon Bacon (ENG)
Bronze – Riley Rhodes (USA)
Bronze – Andrea Elaschuk
-40K
Gold – Jennifer Liu (CAN)
Silver - Rhiannon Foote (CAN)
Bronze – Lynne De Groot (USA)
Bronze – Peri Toth (USA)
-45K
Gold – Rosalie Martel (CAN)
Silver – Sammi-Jay Woodrup (ENG)
Bronze – Noemie Fortin (CAN)
Bronze – Denesha Lafontant (USA)
-50K
Gold – Amy Wall (Rep of Ireland)
Silver – Sienna Mitton (USA)
Bronze – Sarah Houston (CAN)
Bronze – Alexis McCreath Frangakis
+50K
Gold – Abby Mann (CAN)
Silver - Danielle Allsop (ENG)
Bronze – Justine Plante (CAN)
Bronze – Brianna McDonald (CAN)
Cadet Boys 13-15yrs
-50K
Gold – Nikolai Milanov (ENG)
Silver - Reece Wogan (Rep of Ireland)
Bronze – Hamid Mhamdi – (FRA)
Bronze – Keal Dimmock (ENG)
-55K
Gold – Lloyd Lynch (Rep of Ireland)
Silver - Tristan Barnett (Rep of Ireland)
Bronze – Chris Gorham (USA)
Bronze – Justin Liu (CAN)
-60K
Gold – Daniel Laing (ENG)
Silver – Chance Zurub (USA)
Bronze – Jack Etches (ENG)
Bronze – Austin Edwards (USA)
-65K
Gold – Jack Bristowe (ENG)
Silver - James Bailey (USA)
Bronze – Peter Carr (Rep of Ireland)
Bronze – Stephen Soutyrine (CAN)
+65K
Gold – Daniel Mosannef (CAN)
Silver - Kevin Miller (CAN)
Bronze – Mitchell Triplett (CAN)
Bronze – Justin Generette (USA)
Cadet Girls 13-15yrs
-45K
Gold – Shannon Priestley (ENG)
Silver - Emily Mussio (CAN)
Bronze – Layne Toth (USA)
-50K
Gold – Jordyn Leighton (CAN)
Silver Serena Moffatt (CAN)
-55K
Gold – Briony Barthorpe (ENG)
Silver - Brianna Ray (USA)
Bronze – Stephanie Vass (CAN)
Bronze – Jessica Jenkins (CAN)
-60K
Gold – Luna Mendy (ITA)
Silver - Elyshia Smale (CAN)
Bronze – Lauraly Baril (CAN)
+60K
Gold – Jessica Grant (Rep of Ireland)
Silver - Roxanne Tardif (CAN)
Bronze – Mollie Walden (ENG)
Bronze – Brianna Smith (CAN)
Junior Boys 16-17yrs
-55K
Gold – Thomas Wilson (ENG)
Silver - Dwight Bargainer (USA)
Bronze – Jeremy Lapierre (CAN)
-60K
Gold – David Wogan (Rep of Ireland)
Silver – Dakota Krol (USA)
-65K
Gold – Darryl Gallagher (ENG)
Silver - Todd Williams (ENG)
Bronze – Ellis Waugh (ENG)
Bronze – Dansen Gravel (CAN)
-70K
Gold – Dale Bannister (ENG)
Silver - Harris Edwards (USA)
Bronze – Lucas Coles (CAN)
+70K
Gold – Adam Miller (CAN)
Silver - Joss Bevan (ENG)
Bronze – Devon Hopper (USA)
Bronze – Matthew Kelly (CAN)
Junior Girls 16-17yrs
-50K
Gold – Shauna Fitzsimons (Rep of Ireland)
-55K
Gold – Tressa Young (CAN)
-60K
Gold – Sydney Bosch (CAN)
Silver – Melodie Francoeur (CAN)
Bronze – Laura Gunther (GER)
Bronze – Sydnie Wolotko (CAN)
-65K.
Gold - Charlotte Fagg (ENG)
Silver - Megan Wheatley (CAN)
Bronze – Sophie Collinson (ENG)
+65K
Gold – Jessica Vass (CAN)
Silver – Nicole Barrett (Rep of Ireland)
Bronze – Christine Rabong (CAN)
Bronze – Sarah Schumann (USA)
Men
-60K
Gold – Elliot Moore (ENG)
Silver – Ryan Newton (ENG)
Bronze – Doug Klatskin (CAN)
-65K
Gold – Michael Eade (ENG)
Silver – Jack Pearl (ENG)
Bronze – Austin Bryant (USA)
Bronze – Declan Bailey (ENG)
-70K
Gold – Richard Lunt (ENG)
Silver – Dave Percy (CAN)
Bronze – Richard Buchethal (CAN)
Bronze – Kyle Petrosky (USA)
-75K
Gold – Jason Brown (CAN)
Silver - Ferdia Grant (Rep of Ireland)
Bronze – Alex Barrowman (ENG)
Bronze – David Michael Miller (CAN)
-80K
Gold – Gregory Baran (CAN)
Silver – Peter Davenport (USA)
Bronze – Marco Broccoli (ENG)
Bronze – Jamie Key (ENG)
-85K
Gold – Marcus Lewis (ENG)
Silver - Craig O’Shaughnessy (Rep of Ireland)
Bronze – Jesse Munro (CAN)
Bronze – Sorrel Elliott (CAN)
-90K
Gold – Jonathan Ducet (CAN)
Silver – Mykhaylo Trynoha (CAN)
Bronze – Martin Roberge (CAN)
Bronze – Denis Thomas (GER)
+90K
Gold – David Bissonette (CAN)
Silver – Justin Jones (USA)
Bronze – Daniel O’Malley (ENG)
Bronze – David Mathews (Rep of Ireland)
Women
-50K
Gold – Chloe Love (ENG)
Silver - Cayce Waldron (Rep of Ireland)
Bronze – Helene Bienvenue (CAN)
Bronze – Sarah Morris (USA)
-55K
Gold – Maeghen Mistafa (CAN)
Silver – Dinora Dwaretti (ITA)
Bronze – Laura Pulido (USA)
-60K
Gold – Carla Hesslegrave (ENG)
Silver - Jamie-Lee Kershaw (ENG)
Bronze – Andrea Carey (CAN)
Bronze – Elizabeth-Blouin Rondeau (CAN)
-65K
Gold – Connie Baker (CAN)
Silver – Angeliki Dwyer (ENG)
Bronze – Sarah Lennon (ENG)
Bronze – Katie Grant (ENG)
-70K
Gold – Jo Redman (ENG)
Silver - Raquel Romaine (USA)
Bronze – Leemah Leagh (USA)
Bronze – Rebecca Shaffer (CAN)
+70K
Gold – Kris Pilgrim (USA)
Silver - Michelle Massicotte (CAN)
Bronze - Faye Soakell (ENG)
Bronze – Nicolle Bucholz (GER)
Men +35yrs
-75K
Gold – Dave Percy (CAN)
Silver - Robby Francoeur (CAN)
Bronze – Andrea Klein (ITA)
Bronze – Enrico Ballarin (ITA)
-85K
Gold – Gary Dickson (Rep of Ireland)
Silver - Giovanni Serilletti (GER)
Bronze – Rick Allsop (ENG)
Bronze – Yusuf Saleh (ENG)
+85K
Gold – El-Java Abdul Qadir (USA)
Silver - Colin O’Shaughnessy (Rep of Ireland)
Bronze – James Miller (ENG)
Bronze – Shaun Noteman (ENG)
Women +35yrs
-60K
Gold – Caroline Benoit (CAN)
Silver – Sharon Allsop (ENG)
Bronze – Susan Crawford (ENG)
Bronze – Helene Bienvenue (CAN)
+60K
Gold – Connie Baker (CAN)
Silver - Kris Pilgrim (USA)
Bronze – Florence Enns (CAN)
Men +42yrs
-75K
Gold – Harris A Edwards (USA)
Silver – Al Triplett (CAN)
-85K
Gold – Chris Chastain (USA)
Silver - Giovanni Serilletti (GER)
Bronze – Richard Nye (ENG)
Bronze – Yusuf Saleh (ENG)
+85K
Gold – Shaun Noteman (ENG)
Silver - Aaron Rodriguez (USA)
Bronze – James Miller (ENG)
Bronze – How Williams (CAN)
Women +42yrs
-60K
Gold – Dianne Downing (CAN)
Silver - Paula Breen (ENG)
+60K
Gold – Kris Pilgrim (USA)
Silver - Florence Enns (CAN)
Bronze – Nicola Scott (ENG)
Bronze – Kelly Hovorka (CAN)
Men +48yrs
-75K
Gold – Harris A Edwards (USA)
Silver - Roger Steckly (CAN)
Bronze – Tony Desauliners (CAN)
Bronze – Ismail Saleh (ENG)
-85K
Gold – Mark De Leemans (CAN)
Silver - Chris Chastain (USA)
Bronze – James Anderson (ENG)
Bronze – Steve Hawkins (CAN)
+85K
Gold – Jerry Scheel (USA)
Silver – Gary Lloyd (CAN)
Point-Fighting Kids Boys Team
-35K/-45K/+45K
Gold – USA 1
Silver – Canada 1
Bronze – Canada 2
Bronze – Rep of Ireland
Point-Fighting Kids Girls Team
-35K/-45K/+45K
Gold – Canada 1
Silver – Canada 2
Bronze – USA
Bronze – Rep of Ireland
Point-Fighting Cadet Boys Team
Gold – USA Blue
Silver – USA Red
Bronze – Canada 1
Bronze – Rep of Ireland 2
Point-Fighting Cadet Girls Team
Gold – Canada 1
Silver – Canada 3
Bronze – USA
Point-Fighting Junior Boys Team
Gold – Canada
Silver – England LKA
Bronze – USA/Stripes
Bronze – USA/Stars
Point-Fighting Junior Girls Team
Gold – Canada 1
Silver – Rep of Ireland
Bronze – England
Bronze – Canada 2
Point-Fighting Mens Team
Gold – Canada A
Silver – Canada B
Bronze – USA 2
Bronze – USA 1
Point-Fighting Womens Team
Gold – Canada 1
Silver – USA 1
Bronze – Rep of Ireland
Bronze – England
Point-Fighting Veteran Men +35yrs
Gold – Canada A
Silver – USA 1
Bronze – Germany
Bronze – England
Mens Point-Fighting All-Weight Champion
Jadi Tention
Women Point-Fighting All-Weight Champion
Morgan Plowden